DANS

DANS NEDİR?

Dans; hem bir sanat kolu, hem de toplum hayatının bir eğlence vasıtasıdır. Dans, tarih öncesi çağlardan beri vardır. İlkel insanlar dansı biliyor, çeşitli vesilelerle dans ediyorlardı. Bugün, mağara duvarlarına çizilmiş resimlerden bunu anlıyoruz.

Önceleri sadece asiller arasında erkek ve kadın karşılıklı oynayarak dans ediliyordu. Rönesans’tan sonra geniş halk tabakalarına yayıldı. Bugünün klasik salon dansları olan vals, polka, mazurka, kadril gibi danslar 18. ve 19. yüzyıllarda doğdu. 20. yüzyılın başlarında ise tango, foxtrot, charleston, rumba gibi danslar icat edildi. 20. yüzyılın İkinci yarısında ise dans çeşitleri hızla artmaya, çok hareketli yeni yeni danslar icat edilmeye başlandı.

Bir sanat olarak dans, yaklaşık 4000 yıllık geçmişi içinde çok hızlı bir gelişim gösterdi. Bale, modern bale, neo-klâsik bale, modern dans, çağdaş dans, dans tiyatrosu, video-dans, yeni dans, postmodern dans gibi çok çeşitli kollarda; unutulmaz yapıtlar, unutulmaz yıldızlar ortaya çıktı.

Dans eğitimi öğrencilerin sosyal ilişkilerinde, özellikle cinsiyet ve yaş grupları arasında önemli faydalar sağlıyor. Dansın pek çok türü, salon dansı dahil olmak üzere, doğasında sosyallik barındırır. Düzenli olarak dans etmek, özellikle de dengeyi, koordinasyonu, oryantasyonu ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olur.

Dans etmek ciddi bir esneklik gerektirir. Dans derslerinin çoğu birkaç esneme hareketinden oluşan ısınmalarla başlar. Dans ederken, tüm kas gruplarınızla hareket edebileceğiniz bir aşamaya gelmek için çok çalışmak gerekir.Dans etmek, kasları bedenin kendi ağırlığına dayanmaya zorlayarak daha güçlü olmanızı sağlar.

Dans etmek özgüveninizi arttırır. Her yeni öğrendiğiniz dans hareketi sayesinde hem enerji seviyeniz hem de kendinize olan güveniniz artar. Ardından bu güven artışı hayatınızın her alanına yayılır.Dans etmek sosyal bir aktivitedir. Güçlü sosyal bağlar ve arkadaşlarınızla sosyalleşmek hem özgüveninizi arttırır hem de tavrınızı olumlu etkiler.Fiziksel egzersiz yapmak stresi ve gerginliği azalttığı için dans etmek size genel olarak kendinizi iyi hissettirir.

Dans etmek neredeyse herkesin hoşuna giden bir aktivitedir. Dans eden birilerini izlediğinizde, yüzlerinde kocaman bir gülümseme görebilirsiniz. Bunun nedeni dans ederken gerçekten de çok eğlenmenizdir. Ayrıca dans etmenin diğer egzersizler gibi bir yaş sınırlaması da yoktur. Her yaştan bireyler, dans edip daha sağlıklı olabilirler.