KLASİK BALE

Bale, sahne için özel olarak geliştirilmiş bir dans türüdür. Bale, bir dans sanatıdır ve bütün diğer dans türlerinden kendini ayıran özel bir tekniği vardır.

Bale, bütün güzel sanat dallarından faydalanır. Bale de dansla beraber müzik, mimik, kostüm, dekor, ışık, sahne sihri ve balenin büyük zenginliğini oluşturan birçok hareket şekilleri vardır.

Bale kelimesi İtalyanca ‘ballare’ (dans etmek ) den geliyor. Fransızlar, İtalyanca olan ‘balletto’ kelimesini kendi şiveleri ile kullanarak bu dans türüne ‘ballet’ (bale) dediler. Bütün bale terim ve hareketlerinin adlarının Fransızca olaması, bu dans türünün Fransa da Fransız dans ustaları tarafından geliştirilmiş bulunmasındandır. Balenin uluslararası lisanı Fransızca olarak kalmıştır.

BALENİN ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALARI NELERDİR?

Klasik balenin temelinde, kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi vardır. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük fayda sağlayan bir sanat dalıdır.

Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir.

Bale eğitiminde, vücut çok önemlidir. Bu nedenle bale yapılmadan önce mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Bale eğitimi sırasında yapılan vücut hareketleri, içe basma, taban düşüklüğü, hafif omurga eğrilikleri gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynar. Çocuğun duruşu düzelir, esnek bir vücut yapısı oluşur. Ayrıca klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonu kurmasını sağlar.

Bale, büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bale eğitimi alan çocuk, öğrendiği disiplini hayatının her alanında uygulamaya başlar.

Zor ve yorucu bir dans olan bale, her şeyden önce sabır ve sevgi gerektirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erken yaşta başlanılması tavsiye edilen balenin çocuklar üzerinde birçok bakımdan faydası vardır. Zamanla elde edilen başarılar ve gösterilen olumlu tepkiler çocuğun yapmış olduğu dansa olan sevgisini ve ilgisini daha da arttıracaktır.